На базі Житомирського національного агроекологічного університету пройшов семінар на тему «Використання методу анімалотерапії (іпотерапії, каністерапії) в роботі з дітьми з особливими потребами»

Всім нам добре відомо, що тварини здатні надавати лікувальний ефект на людину. Про це наші предки знали ще багато століть тому. Наприклад, в XVIII столітті в деяких клініках для душевнохворих тримали лікувальних кішок, яких використовували для заспокоєння розбушувалися пацієнтів.

У наш час також не забули про природні здібності наших менших братів до лікування. Засновником методу, який отримав назву «анімалотерапія» (від латинського слова «тварина»), став у середині ХХ століття лікар психотерапевт з Нью-Йорка Б. Левінсон. Він виявив, що його улюблений пес Джинглс, присутній у кімнаті при прийомі доктором хворих, надає заспокійливу дії на пацієнтів.

В США анімалотерапія практикується вже понад півстоліття і показує позитивні результати. Багато з психіатричних клінік, як, наприклад, в Лімі (штат Огайо), схожі на тваринницькі ферми – на їх дворах вільно розгулюють вівці, гуси, кози, кури, кролики. У штаті Вашингтон навчають собак-поводирів для сліпих інвалідів, а також собак, які супроводжують епілептиків, які починають гавкати, перш ніж їх господар відчує наближення нападу.

Після спеціального тренування собака здатен попереджати свого господаря, хворого на епілепсію, про приступи, причому відбувається це за 30–60 хвилин до того неприємного моменту, коли людина ще ні про що не підозрює. Помічено, що так само гостро собаки відчувають наближення кризів при захворюванні їх господарів на цукровий діабет.

Таким чином, наші «брати менші» стають справжніми помічниками при лікуванні ряду захворювань.

Використання тварин відкриває нові перспективи в багатьох галузях медицини і психотерапії. Наприклад, для підлітків з асоціальною поведінкою тварини можуть стати справжнім порятунком від страху перед навколишнім світом, але ж саме страх, вважають багато психологів, лежить в основі агресії та насильства.

В даний час анімалотерапія отримала досить широке поширення не тільки в США. У Німеччині, Великобританії, Канаді, Франції, Фінляндії з'явилися організації, які займалися наданням психотерапевтичної допомоги з використанням тварин, називаючи свій метод «терапія за допомогою тварин» (Animal Assisted Therapy).

Анімалотерапія корисна, в першу чергу, для людей які постійно знаходяться в стані стресу, з психічними захворюваннями та розладами нервової системи. Домашні тварини здатні покращувати обмін речовин, лікувати серцево-судинні захворювання, простуду, захворювання опорно-рухового апарату. Крім того, тварини рятують людину від самотності та глибокої депресії. Анімалотерапія корисна для маленьких дітей, з діагнозом ДЦП, олігофренією I-II ступеня і аутизмом.

Крім того, анімалотерапія покликана виконувати такі функції:

  • психофізіологічна функція (взаємодія з тваринами може знімати стрес, нормалізувати роботу нервової системи, психіки в цілому);
  • психотерапевтична функція (взаємодія людей з тваринами може істотним чином сприяти гармонізації їх міжособистісних відносин);
  • реабілітаційна функція (контакти з тваринами є додатковим каналом взаємодії особистості з навколишнім світом, що сприяє як психічної, так і соціальної її реабілітації);
  • функція задоволення потреби в компетентності (потреба в компетентності, що виражається формулою «я можу», є однією з найважливіших потреб людини);
  • функція самореалізації (однією з найважливіших потреб людини потреба в реалізації свого внутрішнього потенціалу, потреба бути значущим для інших, представленим в їх житті і в їх особистості);
  • функція спілкування (однією з найважливіших функцій, яку можуть здійснювати тварини в процесі взаємодії людини з ними – це функція партнерів спілкування).

В Україні теж є люди, всерйоз займаються цим методом, а також існують спеціальні програми, що використовують тварин і призначені для роботи з дітьми.

На сьогоднішній день мало хто знає про те, що метод анімалотерапії, (іпотерапії, каністерапії) активно застосовують на Житомирщині в центрі іпотерапії «Тріумф». З метою поширення інформації про методи лікування і проводився семінар.

Під час семінару президент благодійного фонду «Берегиня Полісся» Олеся Марчук розповіла про практику проведення занять для дітей, хворих на ДЦП, аутизм, нервові розлади методом іпотерапії.

Організаторами заходу були громадська організація «Берегиня Полісся» та обласний благодійний фонд «Берегиня Полісся» за підтримки Житомирської обласної державної адміністрації та Житомирського національного агроекологічного університету.

кандидат психологічних наук
О. М. Вознюк