Проведення спільних заходів та інформаційно-роз’яснювальної роботи, розробка  і втілення навчальних, наукових, інформаційних програм й курсів,  реалізація проектів,  взаємовигідне співробітництво у різних сферах – саме такі напрямки співпраці  передбачено умовами  Меморандуму, який 15 січня в рамках круглого столу   «Фермерство як компонент місцевого економічного розвитку та модернізації сільських територій» підписав Житомирський національний агроекологічний університет  в особі ректора Олега Скидана та Баранівська міська ОТГ, яку очолює Анатолій Душко.

«Житомирський національний агроекологічний університет  готує фахівців за 25 спеціальностями з 15 галузей знань. Зокрема, у 2017 році ліцензовано ще 5 нових спеціальностей – «Науки про землю», «Комп’ютерні науки», «Міжнародні економічні відносини», «Інформаційні системи та технології», «Галузеве машинобудування». Наш навчальний заклад має власну стратегію розвитку, пріоритети інаразі, переглядаючи стратегію розвитку Баранівської ОТГ,  вкотре переконався, що багато в чому наші  погляди збігаються, – зауважив під час виступу ректор ЖНАЕУ Олег Скидан. – Ви маєте певні напрацювання, маєте плани, а головне – шукаєте шляхи для їх реалізації задля розвитку власної громади та регіону загалом. З такою командою приємно мати справу і свідченням цього став саме цей меморандум, яким закріплюємо двосторонню співпрацю у багатьох визначальних напрямках. Для мене особисто Баранівка асоціюється із органічним виробництвом, адже тут працюють одні з найбільших в країні підприємств, що спеціалізуються на цьому. З ними ми співпрацюємо вже тривалий час, організовуючи спільні заходи – конференції, ярмарки, зустрічі, екскурсії для студентів тощо. Керівництво ОТГ врахувало цей позитивний досвід і, з-поміж іншого, має на меті подальший розвиток органічного виробництва в районі. Нагадаю, що Житомирський національний агроекологічний університет бере участь у Німецько-Українському проекті, який передбачає співпрацю в галузі органічного землеробства.  Крім цього, на базі   ЖНАЕУ функціонує  Поліський центр органічного виробництва «Полісся Органік», органік школа, проводиться   ярмарок органічної продукції, впроваджено курс «Органічне виробництво», ведеться наукова робота, видаються довідники і посібники на цю тематику. Також вже 5-й рік поспіль  у ЖНАЕУ проходить Міжнародна конференція  «Органічне виробництво та продовольча безпека», що є підтвердженням  комплексної роботи  ВНЗ у напрямку розвитку органічного виробництва на теренах   регіону та країни загалом із залученням закордонного досвіду та кращих напрацювань вітчизняних й іноземних науковців та практиків».  

Також ректор ЖНАЕУ окреслив можливості, які країна отримає після прийняття закону про органічне виробництво, на що очікують уже у першій половині 2018 року. У контексті цього,  згадав «Програму розвитку агропромислового комплексу Житомирської області на 2016–2020 роки», до якої,за ініціативи ЖНАЕУ, було включено окремий розділ «Органічне виробництво». Таким чином, Житомирщина визначила органічне виробництво одним із ключових пріоритетів регіональної аграрної політики. Крім цього, саме у Житомирській області готуватимуть інспекторів з органічного виробництва.

Ключова мета  заходу, який зібрав у Баранівці 15 січня представників влади із Житомирської облради та ОДА, Української асоціації молодих фермерів, науковців із ЖНАЕУ,  експертів Житомирського центру розвитку місцевого самоврядування, старост Баранівської ОТГ та фермерів району, керівників проектів – напрацювати алгоритми розвитку фермерських господарств та ідеї для бізнесу, адже нині для більшості об’єднаних територіальних громад важливо створювати та розвивати підприємства, які платитимуть податки в місцевий бюджет.

 «Наразі, при впровадженні багатьох законодавчих ініціатив в об’єднаних громадах,  важливо бачити нашу спільну ціль – забезпечення стратегічного управління розвитком територій, популяризація територій, сприяння залученню інвестицій, підтримка місцевого бізнесу та розвиток туристичної галузі. Галузь АПК є однозначно найперспективнішою в нашій області, тож маємо плідно співпрацювати з бізнесом, нинішніми та майбутніми фермерами, аби створити сприятливі умови для розвитку цієї галузі, економічного зростання в цілому та задля вирішення соціальних питань громад», – підкреслив  заступник голови обласної ради Максим Вілівчук.

 Нині орієнтиром в роботі Баранівскої  громади є розвиток сільського господарства та вирощування тих культур, які  характерні для даної території. В районі планується відроджувати льонопереробку та вирощування сорго. Також мова йде про створення теплових та сонячних електростанцій.

Під час круглого столу було презентовано стратегію розвитку сільськогосподарської кооперації, фермерських господарств та органічного виробництва на території Баранівської ОТГ.

Зокрема,   наприкінці грудня минулого року Баранівська ОТГ уклала грантовий контракт з Європейським Союзом на отримання коштів для реалізації проекту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ», який складається з чотирьох компонентів із терміном реалізації три роки.

У рамках першого компоненту планується будівництво органічних виробничих потужностей: органічна ферма компанії "Галекс-Агро" та органічний міні-сирний комбінат "Мілка". Ці два об'єкти функціонуватимуть у Рогачеві. У центрі Барарнівки на ділянці загальною площею 1,5 га заплановано будівництво органічного критого ринку, де будуть продаватися сільськогосподарські продукти. Таким чином, усі створювані кооперативи матимуть власний фірмовий пункт продажу продукції. Ринок принесе додаткові надходження до місцевого бюджету у формі орендної плати. Частину ринку планується оснастити холодильним устаткуванням для зберігання ягід.  

 Другий компонент проекту передбачає створення Агенції місцевого органічного розвитку і придбання меблів та обладнання для її роботи.  Агенція відіграватиме роль  посередника між органами місцевого самоврядування, бізнесом та молоддю. Буде створено щонайменше 7 юридичних осіб з органічного виробництва, які сприятимуть зайнятості молоді, особливо на територіях сільських населених пунктів.  

Ідея третього компоненту полягає у тому, щоб переосмислити школу як фактор розвитку громади і забезпечити кар’єру молодих людей у своїх населених пунктах. Школи Баранівської громади та технічний коледж стануть допоміжними для впровадження нової бізнес-орієнтованої шкільної програми.  У рамках навчального плану в шкільних закладах буде створено кооперацію з деревообробки, шиття та вирощування в парниках органічних рослин. З одного боку, школярі матимуть шанс розвинути свої технічні навички, а з іншого – отримуватимуть навички для створення власного бізнесу та розвитку ремесел. Місцеві викладачі відвідають тренінги і семінари, присвячені новій програмі. Діти, котрі зацікавляться, зможуть почути курс підприємництва, який допоможе зрозуміти, як заробляти гроші власними руками, як стати бізнесменами,  виробляти і продавати свої продукти. Окрім школярів, планується залучати молодих людей віком від 18 до 39 років. Прогнозується, що 5–7% зацікавлених оберуть шлях підприємництва або роботи в технічній сфері як кваліфіковані працівники. Ще 15% матимуть достатні технічні навички, щоб отримати роботу кваліфікованого працівника в ОТГ.

Четвертим компонентом передбачено розробку  плану місцевого економічного розвитку Баранівської міської ОТГ, основою якого стане Стратегія розвитку Баранівської міської ОТГ.

За словами керівника Барановської ОТГ та його заступників, усі ці компоненти  потребують фахових консультацій та підтримки від Житомирського національного агроекологічного університету.

«Ми готові бути корисними, – заявив рішуче ректор ЖНАЕУ Олег Скидан. – Маємо необхідні ресурси, відчуваємо в собі сили і розуміємо необхідність такої співпраці між владою, фермерами, освітянами й науковцями. Це дуже актуально наразі, тим паче, що спільно зможемо сформувати успішну громаду, а разом з тим – повернути молодь у сільську місцевість, адже тут вона матиме роботу, можливості для професійної реалізації. Працюватимемо для розвитку регіональної економіки».

Керівник Баранівської міської ОТГ Анатолій Душко закликав керівництво та викладачів ЖНАЕУ сприяти тому, аби студенти і випускники якомога більше дізнавалися про розвиток місцевих громад, долучалися до процесів, приходили на стажування і працевлаштовувалися, а ще – реалізовували побачене під час практики на закордонних підприємствах.

 Проректор з науково-педагогiчної роботи, соцiального та гуманiтарного розвитку ЖНАЕУ Іван Мартинчук зауважив, що у 2017 році 700 студентів Житомирського агроуніверситету пройшли  оплачувану виробничу практику за кордоном. ЖНАЕУ має  партнерів у 12 країнах світу і  у 2018 році до цього переліку має додатися ще кілька. Так само збільшиться кількість тих, хто зможе поїхати на таку практику.

«За час навчання наші студенти   два, три, а то й  чотири рази  їдуть  на практику за кордон. Вони можуть ознайомитися з процесами, набратися досвіду на передових підприємствах, а повернувшись додому, втілити ці ідеї, спробувати власні сили у веденні бізнесу, – говорить проректор Мартинчук. – Разом з тим, вони вже вимагають більшого і від викладача, адже отримали додаткові навики, змогли порівняти теорію і практику, і від роботодавця – щодо умов праці, оплати тощо. Ці молоді люди повертаються додому із новим баченням того, як можна працювати, розвивати економіку, агросектор і ми раді, що можемо забезпечити їм таку можливість».  

Довідково:Меморандум про співпрацю  між  Баранівською міською об’єднаною територіальною громадою та Житомирським національний агроекологічним університетом визначає відносини та напрями співробітництва між Баранівською  ОТГ та ЖНАЕУ. Сторони укладали  цей  документ базуючись на  тому, що розвиток Баранівської міської об’єднаної територіальної громади потребує консолідації зусиль всіх зацікавлених сторін, включаючи органи влади, бізнес-структури, громадськість і громадські організації, освітні та наукові кола, і має важливе завдання – забезпечення сталого розвитку громади. Тим самим сторони визнають необхідність вдосконалення та поглиблення співпраці у напрямах комплексного розвитку територіальної громади, зокрема щодо створення умов для отримання якісної освіти, розвитку культурного і духовного середовища, підвищення конкурентоспроможності громади та забезпечення її стійкого економічного зростання, підвищення рівня інвестиційної привабливості та інноваційної спроможності громади, стимулювання розвитку малого і середнього підприємництва, туризму, високопродуктивного агропромислового комплексу, підвищення стандартів життя та рівня зайнятості населення громади.

 Для виконання цього Меморандуму Сторони визначають наступні сфери співробітництва:

 – проведення спільних заходів (семінарів, тренінгів, лекцій, конференцій тощо) та інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо розвитку Баранівської міської об’єднаної територіальної громади;

 – розробка  та втілення навчальних, наукових та інформаційних програм та курсів, різноманітних проектів, в т.ч. міжнародних, спрямованих на розвиток Баранівської міської об’єднаної територіальної громади;

 – взаємовигідне співробітництво у сфері сільського господарства та харчової промисловості, розвитку сільських територій за напрямами: рослинництво та переробка продукції рослинництва; розведення тварин та переробка продукції тваринництва; розвиток та функціонування ринків сільськогосподарської продукції; харчова промисловість; виробництво органічних продуктів харчування; сільськогосподарська механізація та агропромислова інфраструктура; біопаливо та біоенергетика; розвиток сільських територій, сільського туризму, а також малих форм господарювання на селі.

 Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету

 

Корисні посилання