У Поліському національному університеті  оприлюднили  останню частину результатів аналітичного дослідження, що відображають ставлення населення до запровадження ринкового обігу сільськогосподарських земель та можливі наслідки даних змін для сільських територій та продовольчої безпеки держави.

На питання «Як сільгоспвиробники впливають на розвиток села» 90% респондентів відповіли, що виробники сільськогосподарської продукції мають позитивний вплив на розвиток сільських територій, 4 % відзначити їх негативну роль, а 5 % вважають, що розвиток села не залежить від дій сільгоспвиробників.

«Варто відзначити, що ключовими категоріями товаровиробників, що здійснюють господарську діяльність в аграрному секторі, є дрібні господарства та великі вертикально інтегровані аграрні холдинги, – відзначає ректор Поліського національного університету Олег Скидан. – Упродовж останнього десятиріччя в Україні відбувається інтенсивна корпоратизація сільськогосподарського виробництва. Малі та сімейні фермерські господарства через відсутність доступу до зовнішніх ринків сільськогосподарської продукції і недорогих кредитних ресурсів поступово втрачають конкурентоспроможність. Водночас корпоратизація сільського господарства України посилює тенденцію до скорочення кількості робочих місць у галузі. Вищезазначене призводить до відтоку людей з сільських територій».

На питання “Чи планують ваші діти та онуки залишитися у селі”? відповідь “так” обрали лише 11% респондентів; 47 % опитаних зазначили, що їх діти не планують залишатися у селі; 8 % вказали, що їх діти вже залишили сільські території. 25 % респондентів ще не визначилися з відповіддю на вказане питання та відзначили, що їх рішення буде залежати, зокрема, від змін та реформ, які будуть відбуватися на сільських територіях.

Для вирішення  вказаних проблем сільських територій потрібен системний підхід. Розвиток ринку землі може бути лише однією із складових даного підходу, що підтверджується результатами проведеного соціологічного дослідження. Так, 29% респондентів вважають, що при запровадженні ринкового обігу сільськогосподарських земель суттєвих змін для сільських територій не відбудеться. 26% опитаних впевнені, що спостерігатиметься подальший занепад села, а 24% зазначили, що ринок землі стане поштовхом для розвитку об’єднаних територіальних громад. 14% респондентів вважають, що іноземці скуплять значні площі сільськогосподарських угідь.

«Загалом, на думку авторів, завершення земельної реформи без завершення адміністративно-територіальної, пенсійної, податкової та медичної реформ не забезпечить суттєвих позитивних змін у розвитку сільських територій», – резюмує ректор Скидан.

Нагадаємо, що у процесі дослідження  «Оцінка рівня продовольчої безпеки країни в умовах запровадження ринку землі» було опитано 1207 респондентів (88%) з сільської місцевості та 199 (12%) з міста. За результатами опитування, 51% респондентів вважають, що запровадження ринку землі спричинить зростання вартості харчових продуктів. 37% опитаних переконані, що харчові продукти подешевшають, а 8% не очікують на суттєві зміни цін на продовольство.

Пресслужба Поліського національного університету