Найбільший ресурс громад – земля, може приносити значні кошти. Що для цього потрібно зробити, де прихованні можливі надходження в бюджети громад та як проводять інвентаризацію в успішних ОТГ? Всі ці питання обговорювали фахівці-земельники із ОТГ, науковці та експерти 27 лютого під час тренінгу “Як підвищити земельні надходження в громадах?”.
Захід, організований Житомирським Центром розвитку місцевого самоврядування, відвідав к.е.н., доцент Житомирського національного агроекологічного університету Віталій Данкевич.
Зокрема, він представив наукові результати, отримані у рамках реалізації проекту Міністерства освіти і науки України “Інклюзивна модель сталого розвитку сільських громад в умовах євроінтеграційної перспективи”. Було представлено результати дослідження щодо стану розвитку земельних відносин в умовах формування ринку сільськогосподарських земель. До речі, питання розвитку земельних відносин, пошуку напрямів підвищення ефективності землекористування в умовах децентралізації та запровадження органічного землеробства є одними із пріоритетних напрямів наукових досліджень Житомирського національного агроекологічного університету. Крім цього, на початку 2018 року в рамках круглого столу «Фермерство як компонент місцевого економічного розвитку та модернізації сільських територій» ЖНАЕУ підписав Меморандум про співпрацю з Баранівською міською ОТГ. Студенти агарного ВНЗ мають можливість пройти стажування, практику, а також працевлаштуватися в ОТГ області завдяки співпраці ЖНАЕУ з Центром розвитку місцевого самоврядування. Напрямки наявних вакансій є абсолютно різними. Громади шукають юристів, спеціалістів містобудування та архітектури, землевпорядників, державних реєстраторів, енергоменеджерів, фахівців з написання проектів, спеціалістів зі зв'язків з громадськістю, фахівців, що матимуть бажання розвивати напрями спорту, туризму та молодіжної політики в об'єднаній громаді.
Зауважимо, що розпочатий Урядом України процес передачі земель у комунальну власність об’єднаних територіальних громад має завершитися до кінця 2018 року. За даними Мінрегіону, в Україні створено 665 об’єднаних територіальних громад, на території яких знаходиться орієнтовно 759 тис. га земель сільськогосподарського призначення державної власності, які потенційно можуть бути передані у комунальну власність.
Довідково: Команда науковців Житомирського національного агроекологічного університету – професор Зінчук Т.О. (керівник), доценти Куцмус Н.М., Данкевич В.Є., Ковальчук О.Д., Левківська Л.М. та Усюк Т. – реалізовують проект Міністерства освіти і науки України «Інклюзивна модель сталого розвитку сільських громад в умовах євроінтеграційної перспективи». Проект (2017–2019 рр.) спрямовано на формування інклюзивної моделі сталого розвитку сільських громад з урахуванням існуючих соціодемографічних, економічних та екологічних проблем сільських територій. В основу проекту покладено європейський досвід становлення сучасної людиноцентричної моделі сільського розвитку, яка, на відміну від традиційної аероцентричної, забезпечує врахування інтересів та потреб сільського населення, можливості рівного доступу до суспільних благ. У національній моделі інклюзивного розвитку сільських громад буде враховано особливості формування ринку землі та реалізації земельних відносин; організаційне та інституційне забезпечення розвитку економіки громади на засадах кооперації, вертикальної інтеграції та диверсифікації; загрози та ризики екологічному добробуту; природні принади сільських територій. Пріоритети подальшого розвитку економічного потенціалу сільських територій формуватимуться з урахуванням європейських стандартів якості життя та соціальних гарантій, гендерної рівності, значущості лідерського потенціалу сільських громад.
Прес-служба Житомирського національного агроекологічного університету