У рамках відзначення 50-річчя Музею космонавтики ім.С.П.Корольова в Житомирі у Поліському національному університеті  представили нову форму  працівників Навчально-наукового центру космічних технологій та лабораторії геоінформаційних систем, які діють на базі закладу вищої освіти. До слова, логотип, який прикрасив форму, було презентовано з нагоди Дня науки у травні цього року.

 

Навчально-науковий центр космічних технологій   є структурним підрозділом, який забезпечує реалізацію статутних завдань Університету щодо провадження освітньої, наукової та інноваційної діяльності відповідно до сучасних тенденцій розвитку космічних інформаційних технологій, підвищення ефективності інноваційної діяльності і трансферу технологій шляхом формування регіонального центру компетенцій у сфері отримання та використання даних дистанційного зондування Землі з космосу та інших результатів космічної діяльності. Очолює Центр доктор технічних наук Сергій Ковбасюк.

Центр геоінформаційних технологій ArcGIS, який створено з метою розвитку та впровадження  ГІС технологій у навчальний та науковий процес, відкрили у Поліському національному університеті в квітні.  Там студенти та викладачі отримують консультації та нові навички щодо роботи в програмному середовищі «ArcGIS». Всі охочі вивчити основи ГІС   мають можливість пройти онлайн-курс «ArcGIS-базовий курс». Також Центр геоінформаційних технологій виступає як консультативна платформа. Лабораторія обладнана сучасними комп'ютерами, які відповідають вимогам програмного комплексу «ArcGIS». Співробітники Центру володіють на високому рівні навичками по роботі з цією програмою і наразі вже впроваджують сучасні методи обробки супутникових знімків та геокодування статистичної інформації.  За короткий період вдалося реалізувати кілька проєктів – дослідження «Оцінка рівня соціальної безпеки в умовах поширення коронавірусної інфекції (COVID-19)» , опитування з проблематики інформаційної безпеки «#StopFake!», «Трансформація сільських територій Житомирської області» тощо. 

Нагадаємо, що минулого року Поліський національний університет виступив із ініціативою щодо створення регіонального інноваційно-космічного кластера «Полісся», діяльність якого покликана забезпечити отримання позитивних соціально-економічних та екологічних ефектів від поєднання технологічних, науково-освітніх та культурних інновацій з прикладним використанням космічних технологій у розвитку регіону. Ідею підтримали депутати Житомирської обласної ради, а у січні 2020 року відбулося й підписання угоди щодо створення кластера між 12 першими учасниками.  

Поліський національний університет – єдиний в Україні заклад вищої освіти, який має повний космлекс наземних станцій приймання інформації ДЗЗ (три станції приймання на 137 МГц, 1,7 ГГц та 8,2 ГГц), лабораторію ДЗЗ з сучасними програмно-апаратними комплексами оброблення космічних знімків, що потенційно дозволяє приймати дані практично зі всіх відомих космічних апаратів ДЗЗ.

Зараз  в університеті працюють над  амбітним  проєктом зі створення   системи попередження та ліквідації лісових пожеж –  «Інтегрована система управління ризиками виникнення лісових пожеж з використанням ГІС технологій». Раніше представили  пілотну «Концепцію моделі управління регіоном на платформі космічних та геоінформаційних систем», неодноразово обговорювали можливості використання сучасних космічних та геоінформаційних систем в освітньо-науковій та інноваційній діяльності  тощо. 

Крім цього, у 2020 році у Поліському національному університеті з’явилася нова унікальна спеціальність  –  «Космічний моніторинг Землі».

Загалом фахівці, які здобули освіту за спеціальністю «Космічний моніторинг Землі»,  володітимуть сучасними методами і технологіями отримання, оброблення та використання інформації, інтелектуального аналізу даних і прийняття рішень у сферах національної безпеки і оборони, надзвичайних ситуацій, регіонального розвитку, екології та охорони навколишнього середовища, геології та надр, лісового господарства, аграрного сектору економіки.  

Пресслужба Поліського національного університету

 

Корисні посилання