Конференція з такою назвою пройшла 22 квітня 2016 року в ННЦ «Інститут аграрної економіки» за сприяння Житомирського національного агроекологічного університету, Міністерства освіти та науки України, Національної академії наук України, Національної академії аграрних наук України, Інституту сільського господарства Полісся, Інституту системних досліджень в АПК НАН Білорусі.

Конференція була присвячена обговоренню теоретичних та практичних питань регіонального розвитку в умовах самозабезпеченості, підвищення стійкості до зовнішніх чинників. Зокрема називалися концептуальні основи розвитку сільських територій в  умовах децентралізації управління; окреслено теоретичні та методичні засади багатофункціонального розвитку сільських територій; виявлено проблеми та стан розвитку сільських територій в Україні в умовах децентралізації управління; представлено зарубіжний досвід та моделі розвитку сільських територій; відображено сутність та засади функціонування родових та екологічних поселень як одного з напрямів планомірного розвитку сільських територій; зазначено про інституціоналізацію та перспективні моделі управління розвитком сільських територій в умовах євроінтеграції; розглядалися пріоритети  багатофункціонального розвитку сільських територій в умовах глобальних викликів. Від університету в роботі конференції взяли участь д.т.н., професор І.Г. Грабар, д.е.н., професор Є.І. Ходаківський, к.е.н., доцент М.Ф. Плотнікова, магістр спеціальності «Управління інноваційною діяльністю» А.О. Ващенко.

У роботі конференції взяли участь представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства освіти та науки України, Міністерства соціальної політики України, Всеукраїнська асоціація сільських і селищних рад України, Всеукраїнська профспілка працівників-мігрантів в Україні та за її межами, керівники і провідні спеціалісти науково-дослідних установ та навчальних закладів, відомі вітчизняні і закордонні учені, представники державних і недержавних об’єднань, громадських організацій, мешканці екологічних та родових поселень України. За результатами роботи конференції опубліковано збірник тез. У рамках конференції діяла пересувна виставка картин народного митця Василя Сірика, мешканця родового поселення Червоноармійського району Житомирської області.

Заслухавши й обговоривши доповіді і виступи на міжнародній науково-практичній конференції «Родові поселення – механізм формування державних пріоритетів розвитку сільських територій України в умовах євроінтеграції» її учасники вносять на розгляд наступні пропозиції:

1) враховуючи наявність у плані наукових досліджень НААН до 2020 року теми щодо перспектив створення родових садиб з метою розвитку сільських територій та визначення  шляхів і напрямів подальшого розвитку сільських населених пунктів, передбачити виділення в тематиці ННЦ «Інститут аграрної економіки» окремого напряму наукових досліджень;

2) рекомендувати Міністерству аграрної політики та продовольства України клопотати перед Міністерством освіти і науки України  пропозицію Всеукраїнської громадської організації «Народний рух захисту Землі» про затвердження для освітніх закладів аграрного спрямування навчальних програм, які розкривають суть і механізми функціонування родових поселень як одного з перспективних напрямів планомірного розвитку сільських територій;

3) враховуючи, що в Житомирській області має місце позитивна динаміка щодо збільшення кількості  родових поселень (за останні 7 років започатковано 11), запропонувати Міністерству аграрної політики та продовольства України визначити цю область базовою для вивчення практики відродження населених пунктів на сільських територіях;

4) запропонувати ННЦ «Інститут аграрної економіки» разом із Всеукраїнською громадською організацією «Народний рух захисту Землі» підготувати й направити в установленому порядку Міністерству аграрної політики та продовольства України проект наказу «Про визначення Житомирської області базовою для вивчення практики відродження населених пунктів на сільських територіях» з глибоким науковим обґрунтуванням цієї пропозиції;

5) для підтримки ідеї розвитку родових садиб і нормативно-законодавчого забезпечення її реалізації направити резолюцію відповідним міністерствам та відомствам з пропозицією розглянути на колегіях цих державних органів влади.

Після завершення конференції 23–24 квітня 2016 р. у приміщенні корпусу № 3 Національного експоцентру пройшов фестиваль «Світ Творців», який організовано засновниками родових поселень України. У програмі фестивалю були представлені: освітня – знайомство зі способом життя в родових маєтках і екопоселеннях, природний спосіб життя, екотехнології і жива економіка; кращі альтернативні освітні центри для дітей; ярмарок екологічно безпечної продукції самого широкого спектра від екопоселень і родових помість України, виробників екопродукції і компаній, що представляють в Україні сектор зелених технологій, хенд мейд товарів; діловий форум – круглі столи на актуальні екотеми (створення екопоселення, кооперація, заробіток у поселенні, сортування сміття, життя без пластику в гармонії з природою); презентація унікальних технологій екологічного будівництва і архітектури, автономного життєзабезпечення систем очищення повітря і води; здорова їжа: «Еко Фуд Корт» – вегетаріанські та сироїдні кафе і ресторани; майстер-класи з гончарства, валяння з вовни, плетіння посуду з трави, виготовлення оберегів, органік-косметики, приготування корисних солодощів і зелених коктейлів; знайомство з різними формами здорового харчування (вегетаріанство, сироїдіння, використання трав у харчуванні); розвиваючі танці, ігри, хороводи для дорослих; Fashion-показ – модний одяг з льону від молодих екодизайнерів; перегляд відеорепортажів і фільмів з екопоселень.танцювальне шоу; дитяча програма – розвиваючі ігри, конкурси, майстер-класи, цікаві заняття; «Меньки-дареньки» – вільний обмін продукцією між виробниками, екобуккроссінг.

Майстрині та майстри з усієї України радо представляли свою органічну, домашню, створену з увагою і любов'ю продукцію, радували гостей солодкими частуваннями, здивували незвичайними виробами з природних матеріалів, а також розповідали про те, як піклуватися про своє здоров'я та усвідомлено підходити до вибору різних засобів гігієни. На екоярмарці можна було придбати подарунки до Великодня, знайти незвичайні пам'ятні сувеніри, а також дізнатися рецепт домашньої пастили від добродушної господині. Усміхнені обличчя і миролюбна атмосфера разом з корисною і оригінальною продукцією роблять екоярмарок фестивалю "Світ творців" обов'язковим для відвідування місцем.

Під час фестивалю проводилися захоплюючі майстер-класи. Зокрема, семінар екомайстерні "Мистецтво Природи" – Створюємо картину з фруктових кісточок. – це простір, в якому людина усвідомлює себе органічною частиною природи і світу. Поєднання екологічних елементів з класичним художнім мистецтвом народжує нову метафору сучасного мистецтва. На семінарі панувала атмосфера вільного творчості, ясності і простоти. Заняття налаштовує на гармонійний ритм з природою і навколишнім світом, допоможе розкрити творчий потенціал, який є у кожної людини. Учасники майстер-класу створили власні картини, а також відвідали виставку художніх робіт екомайстерні "Мистецтво природи". Під час фестивалю проводилися майстер-класи зі здорового харчування (комфортний перехід на природне харчування – семінар Наталії Кобзар), виготовлення виробів з природних матеріалів, органічного землеробства й пермакультурного дизайну («Планування ландшафту або як виростити райський сад в нашому кліматі», який проводив відомий еколог, ландшафтний дизайнер, художник з Білорусії – Анатолій Орлов), безвідходних технологій життєдіяльності (в тому числі використання відновлюваних джерел енергії, роздільного збирання сміття, ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ тощо), екологічного будівництва та екобізнесус (доповідав еколог-будівельник Андрій Бобровицький), біоадекватних методик в освіті,  вихованні та багато іншого. Здійснено посадку кедрового гаю.

Під час фестивалю проводились ігри та народні гуляння з відродження національної традиції проведення свят, звучали пісня бардів (Віктора Пашника, Євгена та Дарини Геращенко, Олександра Зотова, Інни Шевченко, Олесі Сенчук). Творча й невимушена атмосфера заходу сприяла співпраці,  що й  зазначили учасники. Тому подальша практична робота відбуватиметься на місцях.

Корисні посилання