У Житомирі  18 травня відкрили Центр енергоефективності громад, який було створено за підтримки проекту Програми розвитку ООН та Глобального екологічного фонду «Усунення перепон для залучення інвестицій у підвищення енергоефективності громадських будівель у малих і середніх містах України на основі моделі ЕСКО» та ініціативи Програми малих грантів «Центр енергоефективності – платформа місцевого сталого розвитку».

Участь у заході взяли представники  ПРООН, заступник голови Житомирської ОДА Олексій Шатило, ректор Житомирського національного агроекологічного університету Олег Скидан, проректор з наукової роботи та інноваційного розвитку Людмила Романчук, викладачі та студенти цього закладу вищої освіти, учні гімназії № 23, партнери Центру – мережа ОГС «Зелена Житомирщина», ГО «Школа Екосервісу»,   департамент економічного розвитку, торгівлі та міжнародного співробітництва   ОДА, інші.

Після виступів почесних гостей та символічного перерізання стрічки відбулася екскурсія Центром, а також тренінг "Енергоефективність та енергоменеджмент: нові підходи та інструменти для місцевих громад".

Зокрема, ключовими питаннями тренінгу, який відвідали викладачі факультету інженерії та енергетики ЖНАЕУ, були:

• енергосервіс різних рівнів (регіони, райони, міста, села/селища, об’єднані територіальні громади),
  • енергоефективність державних об’єктів, громадських будівель,
  • нові інструменти підвищення енергоефективності у багатоквартирних будинках,
  • енергоменеджмент, основи функціонування.

Також у Центрі енергоефективності громад для студентів Житомирського національного агроекологічного університету провели екологічну гру «Зелений менеджер».

Нагадаємо, що першочерговими завданнями Центру є впровадження енергоефективних заходів, дослідження, розробка та впровадження проектів енергоефективності на комунальних об’єктах громад, а також навчання, підвищення рівня знань. Це актуально і для приватних помешкань, і для бюджетної сфери, і для комерційних та промислових будівель.

Планується, що центр узагальнить на своїй базі діючі зразки технологій та матеріалів, що допоможуть покращити комфорт та знизити енергоспоживання для того, щоб споживачі могли обрати оптимальний варіант для своєї будівлі. Попереду – проведення навчальних семінарів, візитів, тренінгів з питань енергоефективності в будівлях, енергоменеджменту.

За словами ректора ЖНАЕУ, нині Житомирщина вже показує приклад енергоефективності, а поява такого Центру лише посилить роботу у відповідному напрямку.

«Наші викладачі також долучилися до  створення Центру енергоефетивності громад у Житомирі, – зауважив Олег Скидан. – Ми й раніше співпрацювали з громадами щодо цієї тематики, надали консультації, проводили зустрічі та  приєднувалися до реалізації проектів. За цей час встигли побачити, що в громадах дійсно бракує інформації та досвіду   у сфері енергоаудиту  й енергоменеджменту, тож робота Центру буде  особливо корисною на даному етапі, це стане своєрідним поштовхом для активізації громад. Сьогодні маємо факультет інженерії та енергетики, проводимо дослідження, публікуємо наукові матеріали, облаштовуємо сучасні лабораторії тощо. У подальшому студенти залучатимуться до заходів, що проходять на базі Центру  Також зможемо спільно зі співробітниками Центру проводити навчання для представників громад».

Житомирський національний агроекологічний університет