13-14 березня 2017 року в Житомирському національному агроекологічному університеті з курсом відкритих лекцій з основ органічного виробництва виступив професор Техніко-економічного університету (м. Дрезден, Німеччина) Кнут Шмідке Дана подія відбулась за підтримки та в рамках реалізації проекту «Українсько-німецька співпраця в галузі органічного землеробства», що фінансується Міністерством сільського господарства Німеччини.

Студенти, фахівці сільськогосподарських підприємств, науково-педагогічний склад університетів України мали можливість отримати знання з планування сівозміни в органічному землеробстві, обробітку грунту, внесення добрив, регулюванні рівня забур’яненості,  вирощуванні кормових бобових, злакових та олійних культур. Професор Шмідке поділився результатами останніх світових наукових розробок в галузі екологічного сільського господарства.

Ідея органічного виробництва (землеробства) полягає у повній відмові від застосування ГМО, антибіотиків, отрутохімікатів та мінеральних добрив. Це призводить до підвищення природної біологічної активності у ґрунті, відновлення балансу поживних речовин, підсилюються відновлювальні властивості, нормалізується робота живих організмів, відбувається приріст гумусу, і як результат — збільшення урожайності сільськогосподарських культур.

Результатом органічного виробництва є екологічна безпечна продукція, вільна від  ГМО  та невластивих продуктам харчування хімічних елементів.  Ідея органічного землеробства є популярною у багатьох країнах світу, в тому числі у Європі.

Органічний сектор продовжує демонструвати позитивні показники неухильного зростання, незважаючи на економічний спад у більшості розвинених країн. У майбутньому більшість органічних виробників, які мають якісну продукцію і налагоджену систему збуту, продовжуватимуть нарощувати своє виробництво. Такі країни, як Україна, що швидко розвиваються в ролі основних органічних країн-експортерів (особливо зернових і бобових культур), мають великі можливості для збуту власної продукції до більш ніж 100 країн світу, отримуючи додатковий прибуток.

Нагадаємо, що п’ять років тому Житомирський агроекологічний університет визначив пріоритети  своєї діяльності, де одне з провідних місць  займає саме  тема органічного виробництва.

Щорічно на базі університету проводиться Міжнародна науково-практична конференція «Органічне виробництво і продовольча безпека».  У структурі  ЖНАЕУ створено Поліський центр органічного виробництва, метою діяльності якого є стимулювання розвитку органічного виробництва в регіоні та сприяння на цій основі реалізації завдань щодо забезпечення сталого розвитку сільських територій, відтворення родючості ґрунтів та збереження навколишнього середовища, забезпечення споживчого ринку здоровою якісною продукцією, поліпшення іміджу регіону як виробника високоякісної органічної продукції та забезпечення продовольчої безпеки держави. Міжнародною сертифікаційною компанією Peterson Control Union сертифіковано за стандартами ЄС у сфері органічного виробництва частину  дослідного поля університету, що відкриває широкі можливості для адаптації передових світових технологій у даній галузі. На факультетах університету введено навчальну дисципліну «Органічне виробництво», розробляються інформаційні матеріали, проводяться семінари, конференції.  За ініціативи та при безпосередній участі агроуніверситету  розроблено проект доповнення до «Програми розвитку агропромислового комплексу Житомирської області на 2016–2020 роки», куди включено окремий розділ «Органічне виробництво».

Також у минулому році  була підписана угода щодо реалізації проекту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного землеробства», який протягом трьох років буде  впроваджуватися саме на базі Житомирського національного агроекологічного університету та ПП «Галекс-Агро».

Проект передбачає підвищення кваліфікації і консультування викладацького складу українських вищих навчальних закладів і коледжів, а також держслужбовців аграрного сектора України та спеціалістів і керівників у сфері органічного сільського господарства.

У рамках швейцарсько-українського проекту «Розвиток органічного ринку в Україні»   у ЖНАЕУ провели обласний форум,  під час якого товаровиробники мали можливість ознайомитися з органічним виробництвом. У заході взяли участь фахівці з Чехії, міжнародного сертифікаційного органу «Органік стандарт», науковці.

Усвідомлюючи необхідність об’єднання зусиль заради вирішення екологічних проблем, які існують у державі, 17 навчальних закладів, наукових установ та підприємств екологічного спрямування Полісся України (Житомирська, Рівненська, Волинська та Чернігівська області), за ініціативи ЖНАЕУ, наприкінці квітня 2016 року підписали угоду про створення Поліського екологічного кластера. У своїй діяльності  вони так само приділятимуть значну увагу саме органічному виробництву.

Прес-служба Житомирського  національного агроекологічного університету

Сварог

Баннер Міністерство освіти і науки
України