Сіра  Галина Степанівна

Сіра Галина Степанівна

Заслужений агроном України,

Заслужений працівник культури України,

член спілки журналістів України,

випускниця заочного відділення агрономічного факультету Житомирського сільськогосподарського інституту 1960 року.

Автор чотирьох поетичних збірок.

Почесний громадянин міста Ямпіль Вінницької області.

 

Народилася на Житомирщині, у селі Вільшанка Чуднівського району. З ранніх років вирішила піти слідами батька, талановитого агронома, випускника Житомирського сільськогосподарського інституту 1931 року. У 1942 році її батька фашисти закатували в концтаборі на Сирцю в Києві. Бабуся по матері Марія Ананіївна Кюн походила з родини кенігсберзького барона.

По закінченні технікуму працювала у Шаргородському та Барському районах Вінницької області агрономом, головним агрономом, керуючим відділу садівничих радгоспів.

У 1962 році очолила Ямпільський радгосп імені О.Суворова, який належав до системи “Укрсадвинтрест”. Незабаром стали вирощувати не лише вишні, черешні і яблуні, але й нові сорти абрикосів і вперше – персики! Нові сорти черешень давали ягоди розміром з райські яблука.

Успіху сприяла тісна співпраця з науковцями. Продукція відправлялась у Київ і Вінницю, Москву і Ленінград, на Далеку Північ і Урал.

У Великій Британії, у графстві Кент, вивчала досвід тамтешніх садоводів.

Сади, які були закладені і вирощені під керівництвом директора Сірої Галини Степанівни, простяглися на 500 га. Впродовж 25 років слава про неї лунала від Закарпаття до Далекого Сходу. Її досвід вивчали і запозичували спеціалісти, приїздили кореспонденти центральних, республіканських, обласних ЗМІ.

Радгосп перетворився у провідне господарство Вінниччини й України в цілому. За визначні успіхи у розвитку сільськогосподарського виробництва Г.С.Сіра удостоєна орденів “Знак пошани”, Жовтневої революції, ордену Леніна. Радгосп представлявся на ВДНГ УРСР, ВДНГ СРСР.

В основу роботи директор поставила ретельний облік, контроль і дисципліну, відповідальність. Будувались житло, господарські обєкти, дороги. Зявились лазня і пральна, дитячий комбінат, школи, стадіон і спортзал, прекрасний Будинок культури.

1977 року Г.С.Сіра на Першому Всесоюзному фестивалі самодіяльної художньої творчості у Москві нагороджена золотою медаллю, дипломом лауреата. Співачка, поетеса, читець, виконавиця багатьох ролей у драматичних постановках, організатор культурно-мистецьких заходів району і області. У 1986 році Галина Степанівна удостоєна почесного звання “Заслужений працівник культури УРСР”. У 2011 році їй присвоєно звання “Почесний громадянин міста Ямполя”. Залишається активним громадським діячем. Працює над підготовкою п’ятої книжки віршів.

Раніше газети і журнали зі статтями про неї розходились багатомільйоним тиражем, і наразі  її трудовий подвиг надихає журналістів і письменників.

У №1 за 2012 рік газета “Голос України” вмістила статтю Віктора Скрипника “Галина Сіра не тільки плекала сади, а й оспівувала їх”.